Menu

O krizi a levanduli

V novoroční zdravici jsme Vám i nám přáli, aby žádný den nebyl všední. Na vše, co u nás poté následovalo, se podíváme v dnešním povídání.

23. 6. 2020 v 11:55

Když jsme připravovali skoro před půl rokem novoroční zdravici, pojmenovali jsme ji „Veselý a nevšední rok 2020“. To tedy byla trefa! Přání, aby žádný den nebyl všední, dostalo v posledních měsících nevídaný rozměr. Nyní už ale vyhlížíme nadějnější a snad trochu jiným způsobem nevšední zítřky (i když na další přání teď raději budeme skoupí). A tak bychom Vám teď chtěli nabídnout vhled našima očima na dění posledního půl roku.

Doba „karantény“

Po lednu, který je pro nás kombinací bilance posledního roku spojené s trochou odpočinku, jsme se v únoru vrhli na přípravy nové sezóny. Sjednávání účastí na trzích, výroba, papírování, vývoj novinky z naší levandulové a oslí kosmetiky Manon... Už na konci února jsme si ale říkali, že se musíme připravit na možná omezení. Virus se blížil a zprávy ze světa ukazovaly, že přináší nejen nemoc, ale také chaos. Trochu s nadsázkou jsme hodnotili, co by se mohlo stát, kdyby se nám současné možnosti odbytu zastavili i na více než půl roku. Jako reálnou možnost jsme ale vnímali to, že by se zastavil start jarní sezony až do Velikonoc.

Když pak 10. března došlo k prvním omezením, nebyli jsme v tak velkém šoku, jaký nás mohl dostihnout. 14. březnem na nás ale tvrdě zaútočila realita. Nejhorší scénář, který jsme brali trochu jako utopii, se naplnil. Najednou se zastavil svět. Všechny události hlavní sezóny se zrušily, příprava nového produktu byla v půlce, všichni naši odběratelé museli zavřít provozovny. Byl to takový šok, že než jsme si stačili uvědomit, co to může znamenat, museli jsme rychle začít nacházet nová řešení. A to nám asi pomohlo se z pracovního hlediska nezbláznit. Protože stejně jako u mnoha jiných podnikatelů nad námi visela zásadní otázka – Dokáže Levandulová.cz tuto situaci přežít?

Pomineme – li otázky zdravotní, byla pro nás celá doba „karantény“ zvláštní svou rozpolceností. Z pohledu pracovního jsme museli řešit otázky existence, z pohledu rodinného jsme ale měli to štěstí, že jsme si vrchovatou měrou užívali možnosti zůstat doma s rodinou, nebo možnosti procházek do přírody kolem našich venkovů, práce na zahradách, s oslicemi, u včel... Ve společnosti jsme zase doslova fyzicky vnímali dva protipóly v lidském chování - mnohem větší ostražitost a odtažitost, zároveň ale neuvěřitelnou míru sounáležitosti a solidarity. Poznali jsme také, jak křehký je náš hodnotový systém. Všimli jste si třeba náhlé proměny ve vnímání používání jednorázových plastů? Prakticky přes noc toto téma ze společnosti zmizelo v propocených jednorázových rukavicích, kterých byly plné obchody.

Negativně přispěla i naše vláda. Dlouhodobě nás nepřestává udivovat množství lží a zmatků, které přináší. Ale lži, faleš, pokusy o ukrojení větší moci, než je v našem státu možné, a chaos, který vytvořila během posledních měsíců, jsou i na tak bezprecedentní situaci, v jaké jsme se ocitli, nepřijatelné. Proto jsme se také za dodržení bezpečných odstupů, s rouškou přes ústa a s naším levandulovým antibakteriálním gelem v kapse zúčastnili červnového protestu na Staroměstském náměstí. Nejen, že je křehký celý náš společenský systém, ale také jeho důležitá součást -  naše demokracie. A doufáme, že většina z nás o ni nechce být připravena.

Co bude dál?

Nyní už to ale vypadá, že tvrdá krize je za námi a uvidíme, co bude dál. Věříme, že si z ní většina z nás odnese ty pozitivní hodnoty, které přinesla – větší míru sounáležitosti, schopnost pomáhat jiným a také pokoru.  My jsme se konečně mohli opět vypravit pro zásoby levandule do Francie. A skvělá zpráva je ta, že s nadějí vyhlížíme léto. Vypadá to, že bude krásné a bude levandulové. Konečně se za Vámi totiž vypravíme opět v plné síle. Ať už proudem poteče víno a budou se roztáčet palačinky v Čejkovicích na Vinné Stezce a pak i na Otevřených sklepích, užijeme si omamnou vůni na Levandulovém půlfestivalu v Bezděkově, podíváme se k majestátnému Hospitalu Kuks a do rožnovského skanzenu nebo se budeme potkávat na farmářských trzích v Praze a Plzni.

A ještě jednu věc máme na srdci a na jazyku. Ať už byla situace jakákoli, my máme jedno obrovské štěstí. To, že máme Vás, kteří jste nás i v době nejhorší krize podrželi. Ať už nákupy na e-shopu, návštěvou na farmářských trzích nebo u našich odběratelů, a to se stejnou radostí jako v době předkrizové, nebo slovy chvály a vyjádřením přízně. Pouze díky Vám můžeme říct, že jsme tuto situaci ustáli a jedeme dál...

Díky, že jste s námi!

Levandulová.cz

Těchonice 1
341 01 Nalžovské Hory
+420 777 361 129 (Česky, English)
+420 603 865 402 (Deutsch)
obchod@levandulova.cz