Menu

Francie v Chotěvicích

Na jedno vyletněné sobotní odpoledne se proměnil prostor za kostelem v Chotěvicích na rušnou francouzskou náves plnou sýrů, vína, topinek, palačinek a hlavně skvělých lidí.

14. 6. 2019 v 9:38

Na severovýchodě Čech, nedaleko Trutnova, leží víska Chotěvice. V ní působí občanský spolek Ochoz, který spojil síly s obcí a za naší drobné podpory uspořádal v jednu vyletněnou červnovou sobotu již třetí ročník Francouzského dne. A že to byl skvělý den!

Po poklidném ránu jsme se všichni sešli a vrhli do finálních příprav. Kdo byli ti všichni? Za nás jsem to byl já (Švihák) a Láďík s Michalem, ze Svin přijeli velkotopinkáři Jeník s Pepou, od Plzně znalec francouzských sýrů a vína Mickaël Bernon, Bull Family Cafe se skvělou kávou, z Trutnova dobroty od Sladkých teček a hlavně výjimečný Archibald, který letos přivezl zásobu baretů.

Sice jsme měli na přípravy dost času, ale než jsme se nadáli, začali návštěvníci proudit. A protože bylo krásně a Levandulový Švihák se rozléval jako přivítací nápoj, led se nám rozutíkal na všechny strany, lednice nestíhala chladit a Láďu brzy z roztáčení palačinek chytila křeč do zápěstí. Do toho se ke skvělému vínu přidaly přednášky Mickaëla o sýrech a delikátní pomazánky na Jeníkových topinkách. Základ skvělé nálady byl připraven.

Skvělá vystoupení

Vrcholem dne ale byla vystoupení – jejich kvalitu nastavil skoro místní spolek NaŽďár, v nastavené laťce pokračoval akordeonista Štefan Brychnač. Krásnou francouzskou tečku s občasnými balkánskými prvky obstarala Jessica May a Café Baret. Musím zmínit také chotěvickou raritu, kterou je kostel jedinečný díky své černé výmalbě. Jeho unikátní atmosféru pak o to víc obohatilo čtení z Malého prince.

To nejlepší se ale odehrálo už o půl čtvrté spolu s triem The Brownies. Hana Rohlenová na perkuse, Pavel Rohlena na originální osmistrunnou kytaru a Annamaria d´Almeida na její jedinečné hlasivky. Koncert této trojice, umocněný tím, že jeho zpěvačka je novopečenou vítězkou hlasovací talentové soutěže, zahřál u srdce víc než víno a slunce!

Na závěr musíme poděkovat spolku Ochoz a hlavně našim skvělým přátelům Leničce a Přemkovi Jiranovým. Bez nich by se Francouzský den nikdy neuskutečnil.

I když jsme letos neměli za společníka oslíka a nesnažili se proměnit Francii na Balkán, byl to nádherný den. Oslava života a jeho znalců se opět zadařila!

Houstone, levandulová mise opět splněna...

Levandulová.cz

Těchonice 1
341 01 Nalžovské Hory
777 361 129
obchod@levandulova.cz